Po tom ako sa predošlé vlády pravidelne starali o zmeny v šetrení na dôchodky začínajú mať ľudia oprávnené obavy čo sa počas tej aktuálnej stane s ich dôchodkami. Nie len podnikatelia vnímajú prostredie na Slovensku ako nestabilné ale rovnako ho vnímajú aj spolčnosti spravujúce dôchodkové úspory. Či sa bavíme o druhom, alebo treťom pilieri.
Dnes sa pozrieme na to ako si svoje úspory ochdániť pred možnými zmenami podľa nálad a potrieb politikov. Už aj na Slovensku si totiž môžete sporiť prostredníctvom Európskeho dôchodku (PEPP).
Európsky dôchodok je alternatívou ku skôr zavedenému tretiemu pilieru. Zatiaľ čo ten tiež prešiel rôznymi zmenami a vlastne každý štát, ktorý tento piliér prevádzkuje má vlastné pravidlá, Európsky dôchodok je riadený na úrovni EU. V praxi to znamená, že či voľby vyhrá populistická vláda, či krajinu čakajú lepšie, alebo horšie časy, nebude mať možnosť parametre sporenia, nastavovať stratégie a podobne.
Aké sú ešte rozdiely medzi 3. pilierom a PEPP?
Európsky dôchodok má nastavené nižšie maximálne poplatky za správu. Znamená to teda, že viac z vašich vkladov ide naozaj do sporenia a menej „zhltne“ jeho správa. Zatiaľ čo 3. pilier má nastavené maximum za správu 1,2% ročne a až do 10% z výnosu, PEPP má maximá na 0,6% ročne + DPH.
Vo výplatnej fáze potom platí rozdiel v stretégii a to taký, že v PEPP sa naďalej zvyšok môže zhodnocovať vďaka výhodnejšej stratégii zatiaľ čo v treťom pilieri je výplatný font výrazne konzervatívny a jeho zhodnotenie väčšinou nepokryje ani len infláciu.
Európsky dôchodok si môžete zriadiť napríklad aj vo Finaxe.
Ďalšou z výhod je, že je jedno v ktorej krajine Európskej únie pracujete a príspevky si môžete posielať z každého členského štátu.
Obrázok: Unsplash.com Zdroj: employment.gov.sk, finax.eu, nbs.sk
Comments 1
Comments are closed.